Przywileje dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych

W związku z alarmującymi raportami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza wiele polskich miast wprowadza udogodnienia dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Kierowcy nisko-emisyjnych pojazdów będą mogli korzystać z przywilejów w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu i Tarnowie.

Polskie miasta dołączają do szybko rosnącej grupy światowych metropolii, które premiują właścicieli aut przyjaznych środowisku. Przywileje obejmują uprawnienia do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu, jak na przykład teren warszawskiego Traktu Królewskiego. Posiadacze samochodów o napędzie elektrycznym i hybrydowym, zarejestrowanych w Warszawie, takich, jak Mitsubishi i-MiEV czy Mitsubishi Outlander PHEV mogą wjechać do tej strefy dzięki posiadaniu identyfikatora wydawanego przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy .Informacje na temat tej przepustki znajdują si epod linkiem:
http://www.zdm.waw.pl/sprawy-w-zdm/identyfikatory/identyfikatory-tk/

Mieszkańcy Wrocławia, którzy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych lub hybrydowych mogą bezpłatnie korzystać ze stacji szybkiego ładowania i są zwolnieni z opłat za parkowanie, niezależnie od czasu i miejsca swego postoju. Z opłat parkingowych zwolnieni są także właściciele takich pojazdów w:
- Gdańsku: http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_1033.pdf
- Katowicach https://bip.um.katowice.pl/dokumenty/2013/3/13/1363163979.pdf)
- Toruniu http://www.bip.torun.pl/files/doc/557_13_01.pdf)
- Szcecinie, gzdi jest pobierana tylko symboliczna opłata http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/C030B7373CFA4FAD8F24DC7070B3C309/564.pdf
- Tarnowie http://bip.malopolska.pl/umtarnow/Article/get/id,907189.html
- Krakowie parkowanie dla posiadaczy miesięcznych abonamentów jest o połowę tańsze.

Programy przyjazne środowisku w polskich miastach są stopniowo rozwijane – w ich ramach planuje się rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz włączane takich aut do flot komunikacji miejskiej i służb komunalnych a także kolejne przywileje dla posiadaczy: korzystanie z pasów dla autobusów, dostęp do stref wyłączonych z ruchu kołowego lub z ograniczonym ruchem czy całkowicie bezpłatne parkowanie.


 

Wróć